برگزاری نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های دولتی منطقه 9 کشور(استان های خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، سمنان) در دانشگاه کوثربجنورد

برگزاری نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های دولتی منطقه 9 کشور(استان های خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، سمنان)

در دانشگاه کوثربجنورد

 پنجاه و پنجمین نشست مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی منطقه 9 کشور با حضور دکتر "فریدون رحیم‌زاده" مشاور معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به میزبانی دانشگاه کوثر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه کوثر، در مراسم افتتاحیه این نشست دکتر "محمدعلی رباط‌جزی" رئیس دانشگاه ضمن عرض خیر مقدم به مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی منطقه 9 و به ویژه دکتر "فریدون رحیم‌زاده" مشاور معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، انتخاب شایسته دکتر "منصور غلامی" به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را تبریک گفت.

رئیس دانشگاه کوثر در ابتدای سخنانش با اشاره به نوپا بودن آموزش عالی در استان خراسان شمالی، گفت: توسعه و گسترش کیفی و کمی در نظام آموزش عالی کشور موضوع مهم و باارزشی است و درهمین راستا دانشگاه کوثر در سال 1391 با نگاه به اسناد بالادستی و نگاه ویژه مسئولین به پتانسیل‌های بانوان در زمینه‌های علمی و فرهنگی در این استان تأسیس شد و در این مدت کوتاه رشد قابل قبولی داشته است، به طوری که در حال حاضر دارای بیش از 2000 دانشجو و 60 عضو هیأت علمی است که در 19 رشته تحصیلی در دو مقطع کارشناسی ارشد و کارشناسی مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود: دانشگاه کوثر در همه زمینه‌ها پیشرفت‌های خوبی داشته است که از جمله آن می‌توان به حوزه پژوهش اشاره نمود. اعضای هیأت علمی جوان و فعال این دانشگاه در همایش‌های متعدد بین‌المللی و ملی افتخارات مهمی کسب کرده‌اند به طوریکه سرانه تعداد مقالات به اعضای هیأت علمی این دانشگاه 2.66 به 1 است. همچنین دانشجویان این دانشگاه در زمینه‌های علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی موفقیت‌های گوناگونی داشته‌اند.

 عضو هیأت امنای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی استان خراسان شمالی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: در زبان‌ها و جوامع مختلف تعاریف متعددی برای واژه "فرهنگ" وجود دارد. در زبان شناسی فارسی این واژه از دو ریشه "فر" به معنای پیشرو، فراخ و زیاد و "هنگ" به معنای پیش بردن تشکیل شده است که نشانگر آن است که فرهنگ یعنی پیشرفت و آماده سازی بستر فکری پیشرفت. در 164 تعریفی که برای فرهنگ ارائه شده است، سه برداشت بسیار مهم وجود دارد؛ اول برترین فضیلت‌ها در هر زیبایی، دوم الگوی یکپارچه و انسجام در گنجایش تفکر و رفتار و سوم آداب، رسوم و رفتارهای انسانی است. فرهنگ یکی از پیچیده‌ترین مقوله‌های علوم رفتاری و انسانی است و هنوز هیچ زبانی نتوانسته است تعریفی یکسان از آن داشته باشد و این نشان دهنده پویایی فرهنگ است.

دکتر رباط‌جزی ادامه داد: بر این اساس مدیران و مسئولین فرهنگی وظیفه مهم و سنگینی را بر عهده دارند چرا که با وجود نگاه‌های مختلف اعتقادی، مذهبی، دینی، سیاسی و اقتصادی باید بتوانند آداب، رسوم، هنر، معرفت، علم و دانش را در جامعه هدف زنده نگه دارند. در دانشگاه‌ها نیز نباید فرهنگ محدود به دانشجویان باشد بلکه جامعه هدف باید شامل اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان باشد.

رئیس دانشگاه کوثر در بخش دیگری از سخنانش نهادینه کردن اعتقادات و سیره بزرگان دین و مذهب، ایجاد حس مطالبه گری، حق طلبی و حق جویی، آموزش خودشناسی و خودباوری، پرهیز از خودباختگی و زنده نگه داشتن نشاط و امید را در بین دانشجویان از مهم‌ترین وظایف مدیران فرهنگی در دانشگاه‌ها عنوان کرد.

وی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به اهمیت موضوع آسیب شناسی و آسیب‌های فرهنگی گفت: پیشنهاد ما این‌ است که جهت جلوگیری از آسیب‌های فرهنگی باید کمیته فعالیت‌های فرهنگی را فعال نموده، ارتقاء دهیم و در نتیجه دانشجویان را از این آسیب‌های احتمالی دور نگه داریم.

در ادامه این نشست دکتر "فریدون رحیم‌زاده" مشاور معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به دیدگاه مناسب ریاست دانشگاه کوثر به مقوله فرهنگ، افزود: خوشبختانه نگاه مجموعه مدیریت دانشگاه کوثر به حوزه فرهنگ بسیار مناسب است و ما نیاز داریم که در سطح مدیریت کلان دانشگاه‌ها نگاه ویژه به موضوع فرهنگ داشته باشیم.

سپس مهندس"لیلا شعبانی" مدیر امور فرهنگی و اجتماعی دانشگاه کوثر به ارائه گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه پرداخت.

همچنين در ادامه اين مراسم دكتر "عليرضا حسيني" دبير علمي نخستين همايش ملي ادبيات مقاومت، توضيحاتي را در خصوص برگزاري اين همايش در آذر ماه سال جاري ارائه داد.

شایان ذکر است این نشست دو روزه که شامل نشست‌های تخصصی، کارگاه‌های آموزشی و برنامه‌های فرهنگی است، در روزهای هشتم و نهم آبان ماه به میزبانی دانشگاه کوثر در تالار مجلل داریوش برگزار گردید.

گفتنی است منطقه 9 وزارت علوم شامل دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سمنان است. 

http://www.kub.ac.ir/?partid=4483&indexid=1354 IMG 3399

 

 

3.JPG

 

 

IMG_3546h.JPG

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین مطالب وب سایت